A leghosszabb grúz körutazásunk, a legteljesebb áttekintést ez a programunk nyújtja az országról. Az ősi alapokon nyugvó, nagyon jó állapotban megmaradt grúz templomok egy letűnt világ hangulatát idézik.
Gasztronómiai tapasztalatokat is szerezhetünk, a grúz borok, a friss, ráadásul vegyszermentes alapanyagokból készült ízletes ételek zamata évekig emlékezetes marad.
Fürdünk a Fekete-tengerben, terepjárókkal egy "égbe épített" templomhoz, a Gergeti Szentháromság kolostorhoz jutunk fel, meglátogatunk egy Kr.e. I. századi barlangvárost. Ezen kívül többek között Tbiliszit és a Kaukázus rejtett hegyi falvait járjuk be. Továbbá az UNESCO Világörökségi Ushgulit is felkeressük, amely nem csak gyönyörű fekvéséről ismert, hanem Európa egyik legmagasabban fekvő és folyamatosan lakott, 2.000 méter felett található települése.
Turnusok | Részvételi díj / fő |
2024.09.03 – 2024.09.14
12 nap / 10 éj
|
705 000 Ft / fő – Betelt |
|
|
Jelentkezését e-mail címünkön várjuk: | info@stopoverholiday.com |
Az ár nem tartalmazza
Egyéb költségek
Programleírás:
Indulás Budapestról a hajnali órákban, érkezés Kutaisibe délelőtt 11:00-kor. Indulás a Fekete-tenger délkeleti csücskébe, Adzsariába. Grúzia autonóm területe Adzsária, a török (s egyben Kis-ázsiai) határ mentén fekvő szubtrópusi tengerpart, jelentős muszlim lakossággal. Ez a néhai Kolkhisz, Aitész király legendás földje, ahonnan Iaszón és az Argonauták ellopták az aranygyapjút, s itt tépte Prométheusz máját a sas, amiért a mitológiai hős megszerezte az embereknek a tüzet. Az ókori világban görögök által is telepített, majd Rómához is tartozó terület a XVI. században vált az Oszmán-Birodalom részévé, majd a XIX. században Oroszországé. A térség legszebb üdülővárosa, az ismét egyre ismertebbé váló Batumi. Érkezés követően Batumi városnézés. Szállásfoglalás, éj Batumiban (2 éj).
Reggeli követően elindulunk Adzsara hegységbe. A természet itt egyszerűen fantasztikus, lenyűgöző tájak, rengeteg vízeséssel, hegyi folyókkal és kanyonokkal. A hegyvidéki Adzsarában számos ősi erődítmény, Tamara királynő idejéből származó kőhídok és más értékes történelmi tárgyi emlék maradt fenn. Utazásközben meglátogatjuk egy helyi borászatot. Adzsara a borászat egyik legrégebbi központja, és Keda település történelmi központja. Itt termelik a Tsolikauri és Chhaveri borokat, amelyek nagyon népszerűek a helyiek és a Grúziába látogatók körében. Visszautazás Batumiba.
Reggelit követően kijelentkezünk a szállodából. A mai napon Mesztia felé indulunk. Gyönyörű út áll előttünk, tűlevelű erdőkkel és zubogó hegyi folyókkal tarkított, csodálatos tájakon haladunk keresztül. Első megállónk az egyik legősibb nemesi család, a Dadianik téli palotája, Zugdidi városában. A palotát Mingrélia uralkodójának és Catherine Dadiani szuverén herceg feleségének tiszteletére építették. A 19. században Mingrélia uralkodójának kérésére hozták létre a múzeumot, melyben a herceg kincstárai és más, grúz régiségek kaptak helyet. Jelenleg több, mint 41.000 darab tárgy található itt, ezek között a grúz kultúra ritka darabjai is fellelhetők. A pompás épületet egy csodálatos botanikus kert öleli körül. A 26,4 hektáros területen többfajta trópusi növény is megtalálható. Délután utazás Szvánetibe, az ország legmagasabb lakott övezetébe. A szvánok, a grúz nép egyik legfontosabb törzse, az idők kezdete óta pásztorkodásból éltek, a Központi-Kaukázus égbenyúló legelőin. Erődszerűen megépített falvaik közül több még ma is áll, sajátos erődtornyaik (20-25 m magas, 5-6 szintes raktár és lakótornyok) a középkori építészet remekei. 2 napos tartózkodásunk alatt a legfontosabb, UNESCO világörökségi védelem alatt álló helyszíneket keressük fel. Utazás Mesztiába, a régió 1.500 m magasan fekvő fővárosába. A 2.000 m feletti szván falvak innen csak 4 X 4 meghajtású terepjárókkal érhetőek el. Átszállás terepjáróinkba, falujárás a 4.000 m magas gerincek tövében. Éj Mesztiában (2 éj).
A reggelit követően Ushguliba indulunk, amely az UNESCO Világörökség részeként Európa egyik legmagasabban fekvő és folyamatosan lakott, 2.000 méter felett található települése. A tornyok többszintesek, a bejárati ajtó kicsi, ablakok pedig csak a legfelső szinten vannak, hogy a hidegben minél több hő bent maradjon. Az épületeket elsősorban lakhatásra és tárolásra használták. Az állatok és az emberek a földszinten, egy helyiségben éltek, míg a felső szinteket tárolásra használták. Az itt élők a mai napig az állataikat a környező mezőkön legeltetik. A faluban sétálva a háttérben a gyönyörű Skhara hegyet láthatjuk, mely 5.201 méteres magasságával Grúzia legmagasabb hegye. Útközben egyedülálló szvanetiai falvak mellett haladunk el, autóbuszunkból kiszállva rövid sétákat teszünk, így közelebbről is megnézhetjük hogyan élnek a helyiek. Megállunk az Enguri folyó melletti Szerelemtoronynál is, amely a legenda szerint egy házas férfi szerelmét gyászoló nő emléke. Szállás Mesztiában.
Egész napos utazás Tbiliszibe, az ország fővárosába. Utunk a Kaukázus elképesztő hegyei között halad, gyönyörködhetünk a tájban, egy kis pihenésre pedig több alkalommal is megállunk. Esti megérkezés Tbiliszibe. Éj Tbilisziben.
A település és környéke már a Kr. e. IV. évezredtől lakott. A legkorábbi írásos említés a IV. századból származik. Mára harmóniában fér meg egymás mellett az ősi és a modern városrész, kicsit európai, mégis kicsit keleties, ahol szépen felújított sétálóutcák és éttermek várják a látogatókat. A városnézést a Grúzia Anyja szobor megtekintésével kezdjük, ahonnan leereszkedve lehetőségünk lesz a Nurikala erőd fotózására. A fővárosra innen nyílik legszebb, körpanoráma szerű kilátás. Leereszkedés az óvárosba, ahol a szűk, kicsiny utcácskákban lépten-nyomon ősi időkből származó látnivalókba botlunk. XII. században alapított Metekhi templom után elsétálunk a zsinagógához, a Szioni Székesegyházhoz (VI-VII sz.), a Béke hídjához és az Ancsiszkáti templomhoz (VI. sz.). A Béke Hídja egy olasz tervező alkotása, olyan megkapó és érdekes a formája, hogy sokak szerint, mára a város új jelképévé vált. Séta a modern városrészben: Felkeressük a Rusztaveli sugárutat, majd a Szabadság-teret. Délutáni szabadprogram és vásárlási lehetőség. Éj Tbilisziben.
Reggeli után utazás Mtcheta-ba, Grúzia ősi fővárosába. Mcheta, az egykori Ibéria, majd Kartli első fővárosa, festői tájon, a Mtkvari és az Aragvi folyók összefolyásánál fekszik. A hagyomány szerint a mellette és fölötte emelkedő hegytetőre állította Szent Nino a keresztjét, melynek helyére később kápolnát, majd templomot emeltek: ez lett a Jvari (kereszt) templom. Az építés 586 és 608 között történt. A templom körül védelmi fal is állt, ennek a nyomait ma is láthatjuk. A Jvari Mcheta városától keletre fekszik, így a felkelő nap első fénye a templomot éri, ezért reggelente a városból rátekintve a templom szinte mennyei fényben tündöklik. Este, napnyugtakor pedig, amikor a város már rég árnyékba, vagyis sötétségbe borult, a nap utolsó sugarai még beragyogják a templomot. A Szvetichoveli székesegyház jelentőségére a neve is utal: Szveti-Choveli, vagyis „életadó oszlop”. Ezen a helyen a kereszténység előtt szentélyliget volt, majd a kereszténység felvétele után a 4. században az ősi pogány szent helyre fatemplomot építettek, az 5. században pedig bazilikát. A ma látható templom a 11. század elején épült, amikor az araboktól sikerült visszahódítani a várost és az építkezés a keresztény egyház jelentőségének visszaállítását szimbolizálta. A székesegyház a kaukázusi építészeti hagyományokat követi és az elsőként Kutaisziben, a Bagrati székesegyházon megjelenő stílusjegyeket őrzi magán. Felkapaszkodás a Jvari székesegyház-kolostor dombjára. A különleges épület és panoráma fotózása. Séta a Szvetichoveli Székesegyház erődített épületegyütteséhez. Rövid szabadidő és vásárlási lehetőség. Utazás a Nagy-Kaukázus főgerince irányába, kb. 1,5 órás látogatással az Ananuri erőd- és templomkomplexumnál. A XVII. századi épületegyüttes csodálatos helyen, s ismét csak az Aragvi folyó partján fekszik, történelme folyamán számos csata szemtanúja volt. Az épületek motívumai között kiemelt szerepet kaptak a „kőbe faragott” szőlő- és borkultusz elemek, a falakon kívüli piacon még ma is vásárolható hagyományos, szaru borivó-kürt. Késő délutáni érkezés a Grúz hadiút kapujához, Gudauri sí központjába. Vacsora és szállás Gudauriban.
Reggeli után elindulás a Grúz hadiúton. A cári időkben kiépített magashegyi út Örményországot és Grúziát kapcsolja össze Oroszországgal. Az úttest 2.000–2.200 m magasságban halad, körös-körül 3-4.000 m magas csúcsok látványával. Hadiútnak készült, mára a Kaukázus turisztikaiszépségeinekfőútvonala. Kazbegi-be érkezésünk után átszállás 4X4 meghajtású terepjáróinkba, melyekkel gyönyörű erdőkön keresztül a Gergeti Szentháromság templom-kolostorig (XIV. sz.) jutunk fel. Az „égbe épített” templomból lenyűgöző kilátás nyílik az 5.047 m magas Kazbek óriásvulkánra, s innen indul túránk a Gweleti-vízeséshez is. Esti visszautazás a fővárosba. Éj Tbilisziben.
Kiruccanás Grúzia elsőszámú bortermelő területére 2 pincelátogatással és borkóstolóval. Reggeli indulással utazás Signhaghi megerősített középkori városába. Borkóstolásba torkolló séta. Utunkat folytatva a következő látnivaló Szt. Nino sírja a IV. századi (!) Bodbe kolostorban. Látogatás egy helyi borászatban, ahol megkóstoljuk az ősi módon készült fehér-, illetve vörösbort. A grúz borok feltehetően Földünk legrégebbi nedűi – a helyiek büszkék is, az egyetemes emberiség javát szolgáló, s elévülhetetlen érdemű találmányukra… Az ősi borkészítési eljárás nagyjából az alábbi: a szőlő kipréselt levét méhviasszal lezárt agyagedényekben, grúzul kvevrikben a földbe ásták, hogy ott állandó, alacsony hőmérsékleten végbemenjen az erjedés. Délután visszautazás Tbiliszibe. Éj Tbilisziben.
Reggeli után búcsú Tbiliszitől és visszaindulás Kutaisi felé. Útközben Upliszcihe (Kr.e. I. sz.) barlangváros megtekintése. A sziklába vájt város az egyik legfontosabb antik település Grúziában. Itt haladt el a Selyemút egyik ága. A város több ezer éven keresztül lakott volt és több mint 700 mesterségesen vájt „épületet” számlált. Jelenleg kb. 150 maradt épen belőlük. Az egykori lakóhelyiségek, a borospincék, a pékségek és műhelyek, az antik színház és a középkori bazilika bejárása a terepen. Kutaisibe érkezés után látogatás a Parlament épületénél, majd korai nyugovóra térés. Szállás Kutaisiben.
Reggeli követően megtekintjük a Gelati kolostort, amely Grúzia legfontosabb vallási központja. A templom freskókkal gazdagon díszített. Ezután a szomszédos Bagrati katedrálist, illetve a Motsameta kolostort keressük fel. Eutazunk az Imererti egyik természeti emlékműve a Prométheusz-barlang. Kumistavi falu közelében, a Tskaltubo – Tsageri út jobb oldalán található, 1984. július 15-én a Grúz Tudományos Akadémia Földrajzi Intézetének barlangkutató expedíciója új barlangot talált, amelyet “Tskaltubo”-nak neveztek el. A Prométheusz-barlang a tengerszinttől 100 méterre található. A barlangot mészkőből alakították ki, és a főbejárattól 60 méterre egy tó található.A barlangot a különböző építészeti csarnokai teszik egyedivé. 16 ilyen csarnokot fedeztek fel, és mindegyiknek megismételhetetlen megkövesedett formái vannak. A legszebb termet, amelyet cseppkövek és sztalagmitok jellemeznek, “Rustaveli”-nek nevezték el. Visszautazunk Kutaisibe folytatjuk napunkat a helyi termelői piacon, és marad idő arra is, hogy önállóan is felfedezhetjük Kutaiszi városát.
Reggeli után transzfer a repülőtérre. Indulás 13:35-kor, várható érkezés Budapestre 12:50-kor.
A programok és a szálloda változtatásának jogát irodánk fenntartja!
Ehhez az úthoz nem tartozik fakultatív program.
Beutazási feltételek
Grúzia törölte COVID korlátozásokat és szabadon beutazható.
Várható menetrend (változhat)
Légitársaság: WizzAir
Oda út: Budapest – Kutaisi 06:00 – 11:00 W6 2247 / Kb. 3ó 00p
Haza út: Kutaisi – Budapest 11:35 – 12:50 W6 2248 / Kb. 3ó 15p
A légitársaság fenntartja a jogot a menetrend változtatásra.
Repülőjegy – utazás Wizz Air járattal
Az utazáshoz a repülőjegyet a WizzAir légitársaságtól vásároljuk. A programoknál feltüntetett repülőjegy árak tájékoztató jellegűek, a pontos ár a csoport minimum létszámának elérésekor válik véglegessé. A repülőjegyek jegykiállítás után nem módosíthatók és nem visszatéríthetők.
Utasaink a fedélzetre ingyenesen személyenként 1 darab kézipoggyászt vihetnek fel, mely max. 10 kg súlyú lehet és max. 40 x 30 x 20 cm nagyságú. A kézipoggyászon felül feladható az előzetesen megrendelt és kifizetett max. 10 kg-os, 20 kg-os, 26 kg-os vagy max. 32 kg-os bőrönd is. A feladandó bőrönd mérete max. 149 × 119 × 171 cm nagyságú lehet.
Wizz Priority
Ha az utasok Wizz Priority szolgáltatást vásárolnak, akkor a fedélzetre magukkal vihetik az ingyenes kézipoggyászt (maximális mérete: 40 × 30 × 20 cm), illetve egy nagyméretű kézipoggyászt (maximális mérete: 55 × 40 × 23 cm) is. Mindkét táskát garantáltan felvihetik az utastérbe, amennyiben a működési korlátozások ezt lehetővé teszik.
Tájékoztatjuk Önöket, hogy ha csak kézipoggyásszal kívánnak utazni, akkor a fedélzetre folyadékot (tusfürdő, víz, parfüm, stb.) csak az alábbiak szerint vihetnek magukkal. A fedélzeti használatra szánt folyadékot egyenként 100 milliliteres tárolóedényekben lehet szállítani. A kis tégelyeket egy maximum 1 literes űrtartalmú, átlátszó és újrazárható műanyag zacskóban kell elhelyezni. A 100 milliliternél nagyobb mennyiségű folyadékot a biztonsági személyzet elkobozza és megsemmisíti.
Amennyiben az irodánknál előre megrendelt és kifizetett csomagok mérete vagy mennyisége meghaladja a Wizz Air poggyász szabályzatát, abban az esetben becsekkolásnál felár fizetendő.
Üléshely foglalás
A Wizz Air szabályzata szerint megfelelő díj ellenében az utasok előzetesen ülőhelyet választhatnak. Ha nem foglalunk előre ülőhelyet, akkor a Wizz Air véletlenszerűen osztja ki az üléshelyeket, ezáltal az együtt utazók nem biztos, hogy egymás mellé kerülnek. (Ez nem vonatkozik a hosszú lábhely ülőhelyre valamint az első sorokra! Annak külön, magasabb díja van.)
Tájékoztatjuk az utasainkat arról, hogy a Wizz Air járatain a fedélzeten ingyenes ellátás nincs, az italokért és ételekért fizetni szükséges.
Felhívjuk az utasaink figyelmét arra, hogy az előlegként befizetett WizzAir repülőjegy ára lemondás esetén nem téríthető vissza.
Forrás/ további információ: ITT
Úti okmány
Az utazáson a hazaút dátumáig érvényes kártyás személyi igazolvánnyal vagy 6 hónapig érvényes útlevéllel is részt lehet venni. Az utazásra azt az okiratot kell vinni, amelynek az adatait korábban megadták.
A programok és a szállodák változtatásának jogát irodánk fenntartja!
Útlemondási és BBP (betegség-, baleset-, poggyász) biztosítás
Útlemondási (storno) biztosítást minden szolgáltatás részvételi díjából számolunk. Az útlemondási biztosítás mértéke: 2,5%
Amennyiben az útlemondási és BBP (betegség-, baleset-, poggyász) biztosítást együtt rendelik meg, abban az esetben útlemondáskor az utast nem terheli önrész a következő esetekben:
Utas Covid-19 megbetegedése (ezen belül pl. indulást megelőző 14 napon belül pozitív PCR teszt eredmény esetén is), sürgősségi körházi fekvőbeteg gyógykezelése, elhalálozása, vagy a következő típusú baleseti sérülései: csonttörés, szalagszakadás, legalább III. fokú égési sérülés.
Minden egyéb esetben az önrész: 20%
A BBP biztosítás további előnye, hogy esetleges járattörlés vagy repülőgép késése esetén 150 EUR összeghatárig fedezik a légitársasági kártérítés behajtásának ügyintézési költségét, amennyiben az arra specializálódó cégen keresztül történik az ügyintézés. (Utasbiztosítás szabályzat G pontja.) További részletekről érdeklődjön kollégáinknál.
Biztosításokra vonatkozóan 2022. január 1-től az EUB Biztosító feltételei az érvényesek.
A biztosításokról bővebben IDE KATTINTVA tájékozódhat.
Foglalás és fizetés: